Aktivity

Chata Povydří

 

Chata Povydří je dostupná jak automobilem tak i autobusem. Zastávka autobusu je přímo u Chaty Povydří se stejným názvem. V létě je možné využití tohoto autobusu i pro cykloturisty – autobusy Sušice – Modrava jsou vybaveny rámy na uchycení kol. Z Chaty Povydří jsou dostupné ať již turistickými cestami, nebo cykloturistikou nebo automobilem tyto přírodní a historické zajímavosti, hrady muzea, rozhledny, lyžařské areály aj.. Pro přehlednost je uvedena vzdálenost od Chaty Povydří k jednotlivým místům nebo výchozím bodům.

 

Státní hrad Velhartice – postavený v letech 1290 – 1310 – vzdálenost 34 km.

Hrad Kašperk – vybudován v roce 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV.- vzdálenost 17 km.

Kašperské Hory – šumavské město se zajímavou historií – je centrem celoroční turistiky a leží v blízkosti horního roku zlatonosné řeky Otavy. Východisko k naučné stezce o rýžování zlata. V zimě v provozu Skiareál Kašperské Hory- 4 sjezdovky ( 600m, 600m, 450m, 200m, 3 vleky.

 

Muzeum hraček a muzeum automobilů – vzdálenost 10 km.

 

Sušice – město nazývané také „Brána Šumavy“ leží v nadmořské výšce 465 m.Je východiskem pro trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku vodní turistiku a hypoturistiku. Hlavní zajímavosti – Muzeum Šumavy a mechanický betlém, rozhledna Svatobor, náměstí s radnicí a kašnou, offpark outdorové centrum (lesopark Luh), cykloturistická stezka – vzdálenost 20 km.

 

Státní hrad Rabí – založen na počátku 13. století. Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čecháh s rozsáhlým obranným systémem. Nádherné vyhlídky na část Šumavy – vzdálenost 30 km

 

Srní – šumavské horské středisko Národního parku Šumava, původně dřevorubecká osada založená v roku 1726 ( Rehberg). Východisko mnoha turistických a cykloturistických tras – Hauswaldská kaple, Vchynicko-Tetovský kanál, Tříjezerní slať, Klostermannova vyhlídka, Srnský okruh, Sedelský vrch – vzdálenost 1 km

 

Čeňkova pila – osada je pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu. Leží na soutoku Křemelné a Vydry. Soutokem těchto řek tu vzniká Otava. Nachází se zde funkční vodní elektrárna Vydra z let 1934-38. V elektrárně je muzeum a stálá expozice „Šumavská energie“ . Zajímavostí je též Smetanův smrk, který zde zasadil sám Bedřich Smetana. Známé východisko naučné stezky „Povydří“, s viklany, obřími hrnci, kamennými moři. Velmi zajímavá turistická trasa končí buď v obci Srní nebo až na Antýglu – vzdálenost 1 km.

 

Antýgl – bývalý královský dvorec Otýgl, leží uprostřed louky v malebném údolí řeky Vydry. Historický dvorec je tvoří roubená i zděná stavení. Je velmi významnou křižovatkou turistických a cyklistických tras. Začíná zde naučná stezka „Povydří“, opačným směrem asi 2 km proti proudu Vydry je hradlový most – začátek Vchynicko-Tetovského kanálu. V zimě jsou zde upravované běžecké trasy.

 

Modrava – ( německy Mader ), obec na Šumavě založena 1614 a 1617. Důležitá křižovatka turistických a cykloturistických tras. Trasy na Březník, Filipovu Huť, Javoří pilu, Poledník, Cikánskou slať a.j. V luzenském údolí se nachází Březník (německy Pürstling). To je samota, která se nachází v širokém údolí Luzenského potoka, 7,5 km jihovýchodně od Modravy. Luzenským údolím ve středověku vedla Zlatá stezka. Ta spojovala Čechy s Pasovem. První písemná zmínka o Březníku pochází z roku 1787. Do hájovny Pürstlink zasadil Karel Klostermann děj románu Ze světa lesních samot, který se odehrává ve druhé polovině 19. století. Bývalá Schwarzenberská hájovna byla v letech 1998 – 2002 opravena a přeměněna na informační středisko Národního parku Šumava – vzdálenost 12 km.

 

Kvilda – (německy Außergefild) se nachází v nadmořské výšce 1062 m a jedná se o nejvýše položenou obec v České republice. Leží 5 km od pramenů Teplé Vltavy, v místech, kde do ní zleva ústí Kvildský potok. V zimě centrum lyžování, celkem 3 vleky pro veřejnost a další dva vleky lyžařské školy SKI Kvilda. Ideální pro rodiny s dětmi. Také důležitá křižovatka turistických i cykloturistických tras – vzdálenost 19 km.